Kwestię linkowania poruszałem już we wpisie jak linkować strony , poniżej zamieszczam kilka dodatkowych informacji o  właściwym linkowaniu z uwzględnieniem położenia linka na stronie.

Moim zdaniem generalnie jeśli chodzi o SEO to należy się kierować zdrowym rozsądkiem, wyobraźnią i wiedzą o tym co umożliwia współczesna technologia. Jeśli popatrzymy zwłaszcza od strony „możliwości technologicznych” , do tego użyjemy wyobraźni o tym do czego tej technologii można użyć i pomyślimy rozsądnie czy to może działać lub się opłacać… To otrzymamy dość jasną wizję tego co i jak może robić Google (mając swoje potężne możliwości) aby układać wyniki wyszukiwania tak a nie inaczej.

Istotnym elementem SEO są oczywiście linki pozycjonujące. Podałem już przykłady skąd brać linki jednak jeśli chcemy być bardziej precyzyjni w ich pozyskiwaniu to musimy się zagłębić już na poziom samej strony z której link wychodzi. Tutaj dochodzimy do tego, że położenie linka w obrębie strony jest istotne. Dlaczego? Bo Google jest w stanie określić automatycznie położenie linka na stronie i uwzględnić to w swoich obliczeniach. Pracownicy Google ostatnimi czasy już wielokrotnie zwracali uwagę  na blogach, w oficjalnych poradnikach video czy na konferencjach SEO – że „położenie linka na stronie może mieć wpływ”.

Gdzie umieszczać linka ?

  • Im wyżej w strukturze strony tym lepiej (jeśli nie masz pewności jak robot Google widzi stronę to oglądnij ją pod np Lynx’em)
  • Im bliżej fraz kluczowych tematycznie powiązanych tym lepiej
  • Najlepiej jeżeli link będzie otoczony tekstem
  • Link może się również znajdować pod tekstem
  • Wyjątkiem od powyższego mogą być samotne linki na sidebarze blogów (G. wie że to blog a znajome blogi się zwykle polecają/linkują)
  • Wszędzie tam gdzie link wygląda naturalnie

Gdzie nie umieszczać linka ?

W stopce ! Matt „Ściemniacz” Cutts wypowiedział się jednoznacznie, że linki w stopce mogą być gorzej traktowane niż inne. Wynikać to może z nagminnego stosowania linków w stopce przez systemy wymiany linków.

Podsumowując. Pozycję i otoczenie linka na stronie da się określić automatycznie. Jeśli się da to Google zapewne to robi i uwzględnia w swoich obliczeniach.

A gdzie Ty najczęściej umieszczasz linki na stronie ?