Chciałbym streścić w niniejszym wpisie informacje na temat rewelacyjnej wtyczki do Firefox’a jaką jest SEO Quake. Jest to narzędzie „must have” dla każdej osoby zajmującej się SEO jak i dla amatorów. Jakie informacje o stronie www zdradzi nam ta wtyczka ?seoquake

Same ciekawe ;) Nawet dla osoby która nie interesuje się specjalnie SEO informacje które szybko poda nam SEO Quake mogą okazać się przydatne. Możemy bowiem wyczytać jednym spojrzeniem wiarygodność i wartość strony. Wtyczka potrafi podać szybko informacje o PageRank danej (pod)strony , ilość stron zaindeksowanych w Google i innych wyszukiwarkach, ilość linków prowadzących do strony, ilość linków ze strony wychodząca. Opiszę dalej moją konfigurację tej wtyczki. Otóż w tootlbarze przeglądarki wyświetlają się zaraz po załadowaniu strony informacje o: PageRank, ilości stron zaindeksowanych w google, ilości linków prowadzących do strony według Yahoo, ilość linków wewnętrznych i zewnętrznych do/z strony. Informacje te ładują się wraz z załadowaniem strony. Możemy więc na ich podstawie określić na szybko z jak dużą i o jak wielkim autorytecie stroną mamy do czynienia. Oczywiście powyższe to tylko podstawy. Wtyczka zapewnia dużo szerszy zakres diagnostyczny, dosłownie jednym kliknięciem. Możemy sprawdzać wiek domeny, ranking Alexa, IP serwera, ilość słów kluczowych i ich kombinacji/zagęszczenia na danej stronie, jakie inne strony internetowe znajdują się na tym samym serwerze (darmowo w ograniczonym zakresie) , rodzaj serwera www, czy strona ma cache w google i z jakiego dnia. Wtyczka potrafi też informować o występowaniu na stronie www mechanizmów śledzących google.

Ponadto używając wyszukiwarki google, wyniki naturalne wyszukiwania można wzbogacić o dodatkowe informacje jakie wymieniono wyżej. Wyniki wyszukiwania można jednym kliknięciem posortować np według wielkości site czy PagerRank strony. Umożliwa to szybkie przeprowadzanie analizy konkurencyjności poszczególnych fraz/stron w wynikach naturalnych wyszukiwania.

Na podstawie informacji które szybko i sprawnie podaje nam SEO Quake, możemy szybko zdiagnozować stronę internetową np w wynikach wyszukiwania. Bo jeśli zobaczymy że jedna z czołowych pozycji na daną frazę posiada np kilkadziesiąt tysięcy linków zwrotnych to z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać że strona jest pozycjonowana (zwłaszcza jeśli tematyka niszowa). Możemy wtedy zechcieć kliknąć jako pierwszy inny z wyników wyszukiwania, który wyda nam się bardziej wiarygodny.

SEO Quake jest więc narzędziem zarówno dla amatora jak i profesjonalisty. Wtyczkę można pobrać za darmo z oficjalnej strony wtyczek dla FireFox’a. Istnieją jeszcze 2-3 wtyczki o podobnej funkcjonalności, jednak ta działa tak dobrze że nie widzę potrzeby używania innych. Dodatkowo jest dość często aktualizowana, wraz ze zmieniającymi się algorytmami wyszukiwarek i ograniczeniami nakładanymi na np masowe sprawdzenia parametrów jakie oferuje wtyczka.

A Ty jakiego narzędzia SEO używasz w swojej przeglądarce ?