Zapewne każdy z was w wyścigu do TOP1 musi wyminąć wiele stron konkurencyjnych, które zajmują wyższą pozycję na frazę którą promujecie. Kuriozalnie może się okazać, że to właśnie konkurencja pomoże osiągnąć lepszą pozycję w SERP. W jaki sposób ?

Otóż przez dokładną analizę tejże konkurencji. W tym celu możemy użyć SEO Quake jako wystarczającego narzędzia do ujawniania działań pozycjonerskich stron konkurencyjnych. Aby przeprowadzić taką analizę wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas frazę i zacząć kolejno analizować linki pozycjonujące prowadzące do stron, które znajdują się na wyższej niż nasza pozycji. Dzięki temu ujawniamy kto i jak linkuje do stron konkurencyjnych. Możemy w ten sposób dojść do katalogów które zamieszczają linka, do różnych spisów branżowych, do blogów które piszą o tej tematyce czy do stron typu presell, które umożliwiają dodawanie własnych artykułów. Wystarczy wtedy powielić działania konkurencji i postrać się o linka w tych miejscach. W dużej mierze powinno być tak, że linki w tych miejsach będzie dało się zdobyć za darmo i/lub niewielkim wysiłkiem. Zapewne nie we wszystkich miejscach nam się to uda, jednak jest spora szansa, że jeśli przeanalizujemy dokładnie wszystkie wyprzedzające nas w SERP strony to zbierzemy tyle nowych miejsc gdzie umieścimy linka do naszej strony, że sumarycznie podskoczymy znacznie wyżej w wynikach niż tylko o jedną czy dwie pozycje.

Natomiast jeśli już jesteśmy wysoko w wynikach wyszukiwania i chcemy być jeszcze wyżej albo wzmocnić naszą pozycję to nic nie stoi na przeszkodzie aby analizować linki prowadzące do stron, które znajdują się niżej w wynikach wyszukiwnia niż nasza strona ;-)

Dodatkowo powyższe działania powinniśmy przeprowadzać cyklicznie bo przecież konkurencja nie śpi  ;)

A Tobie ile fajnych linków udało się zdobyć podpatrując konkurencję ?;)